Darmowe szablony WordPress

Niniejszy artykuł pod tytułem Chroń się przed cyberprzestępcami – 10 przydatnych porad nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Chroń się przed cyberprzestępcami – 10 przydatnych porad należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

System CMS WordPress to obecnie jedno z najpopularniejszych narzędzi do tworzenia stron www. Platforma umożliwia konstruowanie przejrzystych i funkcjonalnych blogów, sklepów internetowych oraz wirtualnych wizytówek, a także ułatwia optymalizację publikowanych treści i pozycjonowanie SEO. Dodatkowa zaleta to duża ilość wtyczek oraz darmowe szablony WordPress. Skąd je wziąć? Jak je wybrać?

Darmowe szablony WordPress dla firm

Niełatwo wybrać dobry szablon dla biznesu. Płatne szablony WordPress Premium to wydatek rzędu od kilkudziesięciu do nawet kilkuset dolarów i, mimo że w tej cenie otrzymujemy motyw, który jest bezpieczny, unikalny i bardzo wysokiej jakości, może się okazać, że jednak nie spełni on naszych oczekiwań i pieniądze te zostaną wyrzucone w błoto. Aby tego uniknąć, warto zawsze najpierw przetestować wersje demo.

Nie każdy z użytkowników systemu CMS WordPress może sobie pozwolić na płatny szablon dla strony internetowej. Jeśli mamy ograniczony budżet, warto sprawdzić inne rozwiązania, np. wersje demo lub bezpłatne szablony WordPress. Darmowe szablony WordPress nadadzą się doskonale dla początkujących firm, a także blogerów. W porównaniu z szablonami płatnymi ich funkcjonalności mogą być nieco ograniczone, jednak wiele zależy od potrzeb właściciela strony internetowej.

Darmowe szablony WordPress najczęściej wiążą się z tym, że użytkownik nie może liczyć na pełne wsparcie techniczne producenta. Mimo że są one łatwo dostępne, to nie zawsze są na bieżąco aktualizowane, przez co mogą nie być kompatybilne ze wszystkimi wersjami WordPress, a także z zainstalowanymi wtyczkami. W wielu przypadkach jednak darmowy szablon WordPress może się okazać wystarczający, by stworzyć ciekawą, estetyczną, profesjonalną i co najważniejsze, w pełni funkcjonalną stronę internetową.

Jak wybrać szablon WordPress?

Wybierając szablon WordPress dla strony internetowej, w pierwszej kolejności należy się sugerować jego funkcjonalnością i aspektami technicznymi. Dopiero po przeanalizowaniu możliwości szablonu należy kierować się jego wyglądem. Ważne jest, by szablon miał przejrzysty układ menu i ułatwiał nawigację po stronie. Powinien też posiadać wsparcie dla nowych rozwiązań (np. dla technologii AMP – Accelerated Mobile Pages, dzięki której ładowanie witryny przebiega o wiele szybciej) oraz być responsywny, czyli umożliwiać poprawne wyświetlanie strony na ekranach urządzeń o różnych wymiarach.

Kolejny aspekt to dopasowanie do treści strony internetowej. Projekt szablonu powinien współgrać z tematyką witryny i nawiązywać do obszarów działalności przedsiębiorstwa, które reklamuje witryna. Warto zwrócić uwagę także na bezpieczeństwo – nie należy pobierać motywów z nieznanych i niesprawdzonych źródeł, ponieważ można w ten sposób doprowadzić do sytuacji, w której komputer zostanie zainfekowany. Istotna jest także częstotliwość, z jaką ukazują się aktualizacje dla szablonu oraz kompatybilność z konkretnymi typami wtyczek. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że szablon będzie stabilny i nie będzie sprawiał problemów w połączeniu z nowszymi wersjami WordPress lub gdy zainstalujemy niezbędne wtyczki.

Darmowe szablony WordPress – skąd je wziąć?

Skąd pobrać darmowe szablony WordPress dla strony internetowej? Wiele ciekawych rozwiązań można znaleźć na stronie oficjalnego repozytorium WordPress: https://wordpress.org/themes/. Darmowe szablony udostępnione przez twórców WordPress są w pełni responsywne i modyfikowalne. Można je dostosować do potrzeb praktycznie każdego biznesu! Inny sposób na pozyskanie ciekawego szablonu to pobranie go bezpośrednio od twórcy, który udostępnia go nieodpłatnie. Szablony przeznaczone do użytku niekomercyjnego można pobrać zupełnie za darmo np. ze stron SimpleWPThemes lub FabThemes. Interesujące i bardzo różnorodne szablony oferuje także TemplateMonster. Które z szablonów warto wypróbować? Poniżej prezentujemy 10 sprawdzonych motywów WordPress, które można pobrać za darmo i z ich pomocą stworzyć profesjonalną stronę reklamową dla firmy.

Darmowe szablony WordPress dla firm – 10 motywów, które warto sprawdzić

#1 Shapely

Shapely to jednostronicowy szablon, z którego z powodzeniem mogą korzystać zarówno duże firmy, jak i freelancerzy. Można z niego korzystać bezpłatnie zarówno w celach niekomercyjnych, jak i komercyjnych. Shapely jest responsywny, kompatybilny z wtyczką WordPress WooCommerce i bardzo łatwy w konfiguracji. Motyw umożliwia dodanie do strony portfolio, przycisku „call to action”, formularza kontaktowego, referencji oraz informacji o produktach i realizowanych usługach. Szablon można pobrać za darmo ze strony colorlib, jest on kompatybilny z najpopularniejszymi wtyczkami WordPress takimi jak Yoast SEO, WooCommerce, czy JetPack.

#2 Wallstreet

WallStreet to motyw WordPress dedykowany stronom firmowym. Może zostać wykorzystany przez korporacje, kancelarie prawne, agencje reklamowe i freelancerów. Szablon zawiera wiele różnorodnych funkcji, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie witryny do potrzeb. Motyw został opracowany przy użyciu środowiska Bootstrap 3 CSS i jest w pełni responsywny. Darmowa wersja szablonu umożliwia tworzenie wielu podstron oraz dodawanie przycisków Social Media. Motyw obsługuje popularne wtyczki: WPML, Polylang i JetPack, można go pobrać ze strony twórców oraz korzystając z oficjalnego repozytorium WordPress.

#3 Ocean

Motyw Ocean to jedno z popularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o darmowe szablony WordPress dla firm. Jest dostępny zarówno w dwóch wersjach – bezpłatnej i Premium. Darmowa wersja jest bardzo funkcjonalna i umożliwia dodanie na stronie między innymi takich elementów jak slider z aktualnościami, czy przyciski Social Media, jest także kompatybilna z popularnymi edytorami stron, takimi jak np. Elementor. Strony stworzone w oparciu o motyw Ocean ładują się bardzo szybko i mogą zostać zintegrowane z wtyczką WooCommerce, są także w pełni responsywne i łatwe do zoptymalizowania pod kątem SEO. W ten sposób, za pomocą jednego kliknięcia można zamienić witrynę w przynoszący zyski sklep internetowy. Darmowy motyw Ocean można ze strony producenta, twórcy zapewniają użytkownikom motywu cenne wsparcie techniczne.

#4 Landing

Jak nazwa wskazuje, Landing to darmowy szablon WordPress przeznaczony do tworzenia czytelnych landing page (stron docelowych). Mogą z niego korzystać agencje reklamowe, sprzedawcy oraz startupowcy. Szablon jest przejrzysty i lekki, jego celem jest przekazanie klientom najważniejszych informacji o danym produkcie, za pomocą jednostronowej witryny internetowej. Szablon powstał w HTML5, w oparciu o takie technologie jak jQuery i jest zoptymalizowany pod kątem zmiennych Sass. Można go pobrać ze strony producenta.

#5 Raptor

Raptor to bardzo szybki szablon WordPress dla biznesu. Jego wygląd jest nowoczesny, a struktura elastyczna i łatwo modyfikowalna. Szablon jest w pełni responsywny, można go pobrać ze strony colorlib.com. Niestety, motyw ten dawno nie był aktualizowany, przez co może sprawiać problemy z kompatybilnością w połączeniu z nowszymi wersjami WordPress.

#6 Hestia

Hestia to szybki darmowy motyw WordPress, który jest kompatybilny z edytorem Elementor, bardzo estetyczny oraz w pełni responsywny. Szablon jest zoptymalizowany pod kątem SEO oraz kompatybilny z wtyczką WooCommerce. Użytkownicy, którym konfiguracja i personalizacja Hestii sprawia problemy, mogą skorzystać z tutoriali video, stworzonych przez autorów tego motywu. Motyw z funkcją Live Customizer można pobrać ze strony twórców.

#7 Astrid

Astrid to motyw korzystający z funkcji Live Customizer – dzięki temu użytkownik ma możliwość podglądu na żywo wszystkich zmian, jakie zachodzą na stronie. Szablon jest szybki i responsywny, jest także dostępny w polskiej wersji językowej. Astrid to motyw kompatybilny z wtyczką WooCommerce – nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać go jako estetyczną oprawę dla sklepu internetowego. Szablon posiada wiele praktycznych widgetów i umożliwia wyposażenie obrazu nagłówka w interaktywny przycisk Call to Action. Wokół motywu zebrała się duża, zaangażowana społeczność, dzięki czemu, w przypadku problemów możemy liczyć na niezawodne wsparcie techniczne. Motyw powstał przy użyciu najnowszych standardów internetowych (HTML 5), można go pobrać za darmo ze strony athemes.com.

#8 Business One

Business One to szablon, który można szybko pobrać z oficjalnego repozytorium WordPress. Motyw ten jest dedykowany firmom, które działają w obrębie branży finansowej. Szablon jest w pełni responsywny i wyświetla się bardzo dobrze na urządzeniach przenośnych. Jest także łatwy w konfiguracji i kompatybilny z wtyczkami SEO oraz współpracuje z Elementor Page Builder.

#9 Kanox

Jednym z ciekawych i bardzo nowoczesnych motywów WordPress dla biznesu jest Kanox. Szablon można pobrać ze strony colorlib.com. Ciekawy projekt motywu został doceniony przez wiele agencji reklamowych, sprawdzi się także dobrze do promocji działalności freelancerskiej. Szablon jest responsywny i posiada bardzo przejrzysty i intuicyjny układ menu. Dodatkowy atut to szybkość wyświetlania, co w kontekście stron internetowych dla biznesu jest bardzo ważne.

#10 Worky Lite

Worky Lite to szablon stworzony przez Template Monster – firmę, która zajmuje się tworzeniem szablonów WordPress już 13 lat. Motyw jest kompatybilny z edytorem stron Elementor, responsywny, zintegrowany z Google Maps oraz zoptymalizowany pod kątem SEO. Szablon można pobrać za darmo na templatemonster.com. Niestety, użytkownicy darmowej wersji nie mogą liczyć na wsparcie techniczne dla szablonu, ale za to dzięki wypróbowaniu bezpłatnej wersji, mogą podjąć decyzję o zakupie pełnoprawnej, płatnej wersji. Szablon umożliwia stworzenie strony internetowej, zawierającej wiele przydatnych elementów, takich jak przyciski Social Media, bibliotekę mediów, formularz dodawania komentarzy, czy pasek postępu. Motyw wspiera WPML (wtyczka ta pozwala tłumaczyć różne elementy strony, tak, by była ona wielojęzyczna).