Jak zmniejszyć zużycie procesora?

Niniejszy artykuł pod tytułem Chroń się przed cyberprzestępcami – 10 przydatnych porad nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Chroń się przed cyberprzestępcami – 10 przydatnych porad należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Co zrobić, jeśli Twój komputer nie działa, jak należy? Obciążenie procesora wynoszące 100 % to powszechny problem. Jak zmniejszyć zużycie procesora – odpowiadamy poniżej.

Przyczyny nadmiernego zużycia procesora

Użycie procesora sprawdzamy poprzez otworzenie Menedżera Zadań. Najprościej uruchomić go skrótem CTRL+ALT+DELETE. Następnie wybieramy zakładkę PROCESY i wybieramy kolumnę PROCESOR. Uzyskamy wtedy listę aplikacji i programów wraz z ich aktualnym procentowym użyciem procesora.

Przyczyn nadmiernego zużycia procesora może być bardzo wiele. Najczęstszą jest po prostu przegrzanie, ale nie jest to jedyny powód.  Jeśli Ty także masz z tym problem, konieczne będzie podjęcie kilku kroków.

  • Najpierw sprawdź, czy nie masz uruchomionej usługi, która zajmuje zużycie procesora.
  • Kolejną przyczyną może być uruchomiony proces w tle – pobieranie czy nawet odtwarzanie filmów z reklam na otwartych, a nieużywanych, kartach przeglądarki.
  • Zużycie procesora zwiększyć może także obecność złośliwego oprogramowania.

Jak zmniejszyć zużycie procesora w Twoim komputerze?

Poniżej przedstawiamy kilka porad, które podpowiedzą Ci, jak zmniejszyć zużycie procesora na Twoim komputerze.

Kontrola przeglądarki

Jej nieodpowiednie użycie wpływa na niezawodność jej pracy, moc obliczeniową procesora, ale także na zwiększa zużycie pamięci RAM.

  • Sprawdź używane rozszerzenia – odinstaluj bądź wyłącz te dodatki, z których nie korzystasz.
  • Wyłącz zindywidualizowane „skórki” (motywy) przeglądarki.
  • Liczba otwartych okien i kart też ma znaczenie. Pamiętaj, żeby pozostawiać tylko te zakładki, z których rzeczywiście korzystasz.
  • Regularnie restartuj przeglądarkę. Od czasu do czasu warto ją wyłączyć i włączyć.

Najlepsze przeglądarki internetowe to obecnie: Opera, Mozilla Firefox i Google Chrome.

Zmniejszenie użycia rdzeni do danego procesu

Aby skorzystać z tej funkcji, uruchomić należy Menedżera Zadań. Tam klikając prawym klawiszem na proces, który ma największe procentowe zużycie procesora, wybieramy polecenie USTAW KOLIGACJE. W wyskakującym okienku ograniczyć możemy liczbę używanych przez daną aplikację rdzeni.

Regularne sprawdzanie oprogramowania programem antywirusowym

Stosowanie programów ochronnych pomoże zbadać stan komputera oraz procesów w nim zachodzących. Pozwoli także usunąć ewentualne wirusy.

Istnieje wiele sposobów mówiących, jak zmniejszyć zużycie procesora w komputerze. Często po prostu jest on przegrzany. Trzeba więc sprawdzać jego aktualną temperaturę. Jeśli będzie ona zbyt wysoka – warto przeczyścić układ chłodzący komputera, który z powodu zanieczyszczeń, może nie działać poprawnie.