
Jaki jest najlepszy hosting WordPress?
Chcesz się dowiedzieć, jak wygląda tworzenie stron WordPress? Poniżej prezentujemy poradnik krok po kroku, który omawia ten proces. Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą, czy blogerem, warto się zainteresować tym, jak powstają nowoczesne witryny WordPress!
Tworzenie stron WordPress wcale nie jest takie trudne, jak by się mogło wydawać. Platforma CMS nie bez powodu zyskała ogromną popularność jako system do tworzenia witryn, zarówno tych niekomercyjnych, jak i komercyjnych, przeznaczonych dla klientów biznesowych.
Z pomocą WordPress można stworzyć nowoczesną, estetyczną i funkcjonalną stronę www i to za niewielkie pieniądze. Samodzielnie lub z pomocą agencji marketingowej/SEO. System CMS oferuje bogaty zestaw wtyczek oraz motywów, jest bezpieczny i umożliwia łatwe pozycjonowanie strony pod kątem SEO (search engine optimization). Jak stworzyć stronę w WordPress? Oto poradnik krok po kroku.
Instalacja WordPress to proces, który trwa maksymalnie do 5 minut. Aktualną wersję WordPress można pobrać ze strony wordpress.org. Po pobraniu należy rozpakować pliki w dowolnym wybranym miejscu na dysku twardym komputera, a następnie wysłać je na serwer, na którym będzie znajdować się tworzona strona internetowa.
Przez proces instalacji oraz konfiguracji WordPress przeprowadza użytkownika przyjazne i czytelne okno. Kolejne etapy to podanie nazwy bazy MySQL, utworzenie nazwy użytkownika oraz hasła. Po wprowadzeniu tych danych wystarczy kliknąć przycisk Wyślij, a następnie Uruchom instalację. Ostatni etap instalacji to podanie nazwy strony internetowej, określenie nazwy użytkownika i ustalenie hasła logowania.
Konfiguracja WordPress to proces, który ma na celu dostosować utworzoną stronę internetową do naszych potrzeb. Najważniejsze z punktu widzenia bloga parametry można ustawić w zakładce Ustawienia ogólne w Panelu Administratora.
Są to:
Kolejny krok to Ustawienia pisania. Korzystając z zakładki o tej nazwie, możemy ustawić domyślną kategorię i format wpisów. Opcje default editor for all users i allow users to switch editors najlepiej pozostawić bez zmian, chyba że jesteśmy zaawansowanymi użytkownikami.
Dodatkowo na tym etapie można ustawić także opcje czytania, takie jak sposób wyświetlania wpisów na stronie głównej, ilość wyświetlanych wpisów, czy prezentowanie newsów w tzw. kanałach nowości. Konfiguracji podlegają także ustawienia dyskusji, czyli ustawienia związane z komentarzami, które będą się pojawiać na naszym blogu. Z tego poziomu możemy zezwolić na komentowanie artykułów, wymusić na użytkownikach logowanie oraz ustawić powiadomienia na pocztę e-mail wraz z każdym nowym komentarzem.
Od 25 maja 2018 r. na terenie UE obowiązuje Rozporządzenie o Ochronie danie osobowych, czyli tzw. RODO. Wymaga ono od wielu firm stosowania odpowiedniej polityki prywatności. Dotyczy także twórców stron internetowych. WordPress umożliwia generowanie automatycznej polityki prywatności, wystarczy w tym celu skorzystać z zakładki Prywatność w panelu zarządzania.
Gdy już skonfigurowaliśmy WordPress zgodnie z potrzebami, kolejny krok to instalacja motywu. Sam proces instalacji motywu jest bardzo prosty i szybki. Interesujący nas motyw można pobrać z oficjalnego repozytorium WordPress, a jeśli mamy na to budżet, można także zakupić motyw Premium. Płatne szablony i motywy WordPress wyróżnia wysoki poziom funkcjonalności i bezpieczeństwa, ich użytkownicy mogą także liczyć na nieocenione wsparcie techniczne twórców.
Gdy już posiadamy odpowiednio skonfigurowanego WordPressa i wybraliśmy motyw dla bloga, kolejny krok to dodanie na stronę treści, które będą widoczne dla czytelników. Wiele szablonów zawiera wbudowane page buildery, natomiast jeśli Twój ich nie posiada, możesz skorzystać z wtyczki takiej jak np. WPBakery Page Builder. Dzięki niej rozmieścisz na stronie odpowiednie bloki. Czy to już wszystko? Nie do końca!
Powyższe 5 kroków to dopiero początek przygody z tworzeniem stron w WordPress. Aby strona internetowa spełniała swoją funkcję i promowała dany biznes, usługi lub produkty, lub po prostu funkcjonowała w sieci jako blog, konieczna jest jej odpowiednia optymalizacja.
Warto zoptymalizować stronę internetową pod kątem technicznym, tak, by uruchamiała się ona jak najszybciej i była łatwa w nawigacji. Mogą w tym pomóc:
Aby strona ładowała się z zadowalającą prędkością, konieczny jest także wydajny hosting. Nie warto oszczędzać na tym rozwiązaniu, ponieważ w przyszłości, gdy strona będzie już wypełniona treścią, może się okazać, że serwer nie spełnia naszych potrzeb.
Szybkość ładowania strony internetowej możemy przeanalizować z pomocą darmowego narzędzia Google: PageSpeedInsight. Na wydajność witryny mają wpływ takie czynniki jak aktualizacja platformy CMS oraz rodzaj stosowanego na stronie języka programowania PHP. Warto korzystać z najnowszych wersji, by witryna ładowała się szybko!
Poza wieloma wymienionymi przez nas zaletami platformę WordPress wyróżnia także łatwe pozycjonowanie SEO. Dzięki specjalnym wtyczkom oraz wiedzy na temat zasad pozycjonowania można więc łatwo spowodować, że stworzona przez nas witryna będzie się wyświetlała wysoko w rankingach wyszukiwani Google.
Działania SEO WordPress można prowadzić na stronie, jest to tzw. on-site SEO lub poza nią, czyli off-site SEO. Te pierwsze to tworzenie i optymalizacja treści zgodnie z zasadami White Hat SEO, dbanie o odpowiednie meta tagi oraz linkowanie wewnętrzne. Z kolei off-site SEO polega najczęściej na pozyskiwaniu linków zewnętrznych oraz ciągłej analizie rynku, by nie zostawać w tyle za konkurencją.
Optymalizacja WordPress pod kątem SEO polega na:
W optymalizacji WordPress pod kątem SEO może pomóc wtyczka – kombajn – WordPress Yoast SEO. Z jej pomocą można skonfigurować wiele elementów witryny tak, by była ona faworyzowana przez Google i wyświetlała się nad innymi witrynami w rankingu odpowiedzi na wpisywane przez internautów zapytania.
Zobacz także na czym polega tworzenie wtyczek WordPress.