Do grania i do pracy! Jaki sprzęt wybrać?

Niniejszy artykuł pod tytułem Chroń się przed cyberprzestępcami – 10 przydatnych porad nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Chroń się przed cyberprzestępcami – 10 przydatnych porad należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Może to zabrzmieć dziwnie, ale konfiguracja, sprzęt i oprogramowanie do gier niejednokrotnie jest dużo bardziej wymagające od tych, które znajdziecie w komputerach biznesowych. 

Gramy! 

Komputer dla gracza to maszyna, która musi sprostać wielu wymaganiom – większość z nich narzucają jej coraz bardziej zaawansowane graficznie i technologicznie gry trafiające na rynek. Na co więc zwracać uwagę, by rozgrywka dawała nam satysfakcję, a nie była pasmem frustracji? 

Pan Procesor, karta graficzna i RAM 

O sukcesie decydują trzy elementy. Nie będzie przesadą, jeśli mózgiem komputera nazwiemy procesor, który swą mocą obliczeniową pozwala na płynne i swobodne działanie całego systemu. W połączeniu z wydajną pamięcią operacyjną – 16 GB lub więcej – i odpowiednią kartą graficzną, procesor jest w stanie stworzyć konfigurację, która sprosta najbardziej wymagającym grom. 

Wybierając procesor pamiętaj by Cię nie ograniczał – nie każdy bowiem będzie chciał współpracować z pożądaną przez Ciebie kartą graficzną. 

Core i5 9600 lub Ryzen 5 3600 będą tu dobrym wyborem, jeśli jednak masz kłopoty z podjęciem decyzji, możesz zdać się na konfiguracje, które proponuje Ci producent komputera lub laptopa. 

Kluczową decyzją będzie wybór karty graficznej – to ona odpowiadać będzie za jakość i płynność obrazu. Rozpiętość cenowa kart jest naprawdę spora – możesz na nią wydać kilkaset złotych lub kilka tysięcy.  

Laptop gamingowy 

W przypadku laptopa, karta graficzna nie powinna być słabsza niż GTX 1050 – jeśli wiesz, że Twoje ulubione gry stawiają poprzeczkę wyżej i wymagasz więcej – GTX 1650.  

Procesor i reszta podzespołów konfigurowana jest zazwyczaj przez producenta, pamiętaj jednak by wybrać model, który oferuje pamięć operacyjną na poziomie 16 GB RAM, choć niektórym konfiguracjom wystarczy też 8 GB. 

Ważną kwestią w przypadku laptopa jest jego układ chłodzenia – powinien być wydajny i sprawnie odprowadzać ciepło, nie dopuszczając do przegrzania się podzespołów i w efekcie awarii. Dobrym przykładem chłodzenia jest technologia Legion Coldfront, dostępna w laptopach gamingowych Legion Y540. Umożliwia indywidualne chłodzenie procesorów i obniża temperaturę komputera. Dodatkowo system wentylatorów usprawnia obieg powietrza chłodząc także klawiaturę. 

Ekran  

Ostatnia – choć nie mniej istotna kwestia – to ekran. Dobrym wyborem jest ekran z odświeżaniem wyższym niż standardowe 60 Hz.  

Skoro inwestujemy w procesor i grafikę przetwarzające obraz na wysokim poziomie, logiczną konsekwencją powinien być także wybór monitora, który gwarantuje jej odpowiedni odbiór.  Pozwoli to na płynniejszą rozgrywkę i wyświetlanie obrazu o wyższej jakości, bogatszego w detale i efekty.