Jak dbać o system operacyjny komputera?

Niniejszy artykuł pod tytułem Chroń się przed cyberprzestępcami – 10 przydatnych porad nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Chroń się przed cyberprzestępcami – 10 przydatnych porad należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Twój komputer ma już swoje lata i pracuje coraz wolniej? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak dbać o system operacyjny komputera, by służył jak najdłużej. Warto poznać te cenne wskazówki!

Jak dbać o system operacyjny komputera od samego początku?

Jak zadbać o system operacyjny komputera? Najlepiej robić to od samego początku i pierwszych chwil użytkowania.

Pierwsze kroki, zanim zaczniemy użytkować komputer po zakupie, to:

  • Odinstalowanie aplikacji, które są zbędne, a zostały zainstalowane wraz z systemem – system Windows 10 można „odchudzić” np. o aplikacje Xbox, Sport, Pogoda, Mapy, czy pasjansowe gry, niepotrzebne wtyczki do przeglądarki internetowej,
  • Zainstalowanie antywirusa oraz programu typu Malwarebytes,
  • Zainstalowanie programu do czyszczenia komputera, np. CCleaner,
  • Zainstalowanie aktualnych sterowników i łatek,
  • Zredukowanie ilości aplikacji uruchamiających się po starcie komputera.

Jak dbać o system operacyjny komputera – jak poprawić wydolność sprzętu?

O system operacyjny komputera należy dbać każdego dnia. Ważne jest regularne czyszczenie dysku, skanowanie w poszukiwaniu zainfekowanych plików, a także usuwanie niepotrzebnych programów.

Aby poprawić wydolność sprzętu, warto:

  • Utrzymać porządek na pulpicie,
  • Nie włączać naraz zbyt dużej ilości aplikacji – warto monitorować stan aplikacji działających w tle,
  • Co jakiś czas przeprowadzać działania optymalizujące system (z użyciem dedykowanych do tego programów),
  • Aktualizować aplikacje i usuwać te, z których już nie korzystamy,
  • Czyścić regularnie rejestr systemu
  • Uważać na zbędne dodatki instalowane przy okazji innych programów,
  • Wykonywać regularny backup danych oraz defragmentację dysków.

Aby zwiększyć wydolność systemu, można wyłączyć efekty wizualne, z których korzysta system Windows. Jest to zalecane zwłaszcza w przypadku starych komputerów.

Jak wyłączyć efekty wizualne? W przypadku systemów operacyjnych Vista, Windows 7 wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na pulpit i wybrać opcję Personalizuj. W Windows 8 i 10 wchodzimy do Menu Start, wpisujemy polecenie sysdm.cpl, wciskamy Enter. W zakładce Zaawansowane -> Ustawienia -> Wydajność możemy wyłączyć efekty wizualne.

Ważne są także aspekty techniczne, takie jak unikanie przegrzewania komputera i oczyszczanie mechaniczne jego wnętrza z zalegającego kurzu. Warto raz do roku otworzyć obudowę komputera i przeczyścić jego wnętrze sprężonym powietrzem, czynność tę można także zlecić w serwisie.