Jak płacić telefonem w sklepie? Aktywacja płatności zbliżeniowych

Niniejszy artykuł pod tytułem Chroń się przed cyberprzestępcami – 10 przydatnych porad nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Chroń się przed cyberprzestępcami – 10 przydatnych porad należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jak płacić telefonem w sklepie? Opcji takiego rozwiązania jest kilka. Banki wychodzą naprzeciw swoim użytkownikom. Wprowadzają funkcje, które umożliwiają nam dokonywanie płatności za pomocą telefonu. 

Aplikacje mobilne banków

Aby korzystać z funkcji płatności telefonem, musimy przede wszystkim zainstalować aplikację mobilną naszego banku. Nie wszystkie oferują użytkownikom te same rozwiązania. Wszystkie mają jednak podobne zasady działania. Aplikację możemy znaleźć wpisując nazwę naszego banku w sklepie Google Play lub Apple App Store.

Jak płacić telefonem w sklepie?- kilka opcji tego rozwiązania

BLIK

Jest to polski system płatności uruchomiony z inicjatywy kilku banków. Ułatwia dokonywanie zakupów. Zastępuje bowiem kartę płatniczą kodem, który możemy wyświetlić w aplikacji na naszym smartfonie.

Kody BLIK składają się z 6 cyfr. Możemy za pomocą ich wpisania do terminalu zapłacić za zakupy. Aby to zrobić musimy zgłosić sprzedawcy chęć zapłaty BLIKIEM, uruchomić aplikację mobilną banku i kliknąć w logo BLIK. Kiedy wyświetlą nam się cyfry, wpisujemy je na terminalu i klikamy zielony przycisk. W aplikacji banku pojawi się potwierdzenie transakcji.  Jeżeli wyświetlana kwota się zgadza, potwierdzamy transakcję i wpisujemy PIN mobliny.

PeoPay

Aplikacja ta powstała wcześniej od BLIKA, była jednak dużo mniej dostępna. Mogli korzystać z niej jedynie klienci banku Pekao SA.

Płatność zbliżeniowa za pomocą Google Pay

Wcześniej mogliśmy znać go jako Android Pay. Jest to sposób płatności wykorzystujący technologię HCE. Aplikacja ta pozwala nam na podłączenie kart debetowych i kredytowych wielu współpracujących banków. Płatność odbywa się za pomocą którejś z nich za pomocą zbliżenia naszego smartfona do terminalu.

Google Pay chroni dane karty dzięki kilku warstwom zabezpieczeń. Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych sposobów ochrony danych. Poza tym dane naszej karty nie są udostępniane sklepowi.

Masterpass

Jest to portfel elektroniczny, w którym przechowujemy nasze dane płatnicze i adresowe w bezpiecznym miejscu. Możemy dodać do Masterpassa nasze karty debetowe i kredytowe i płacić za ich pośrednictwem, bez potrzeby przepisywania danych z tych kart. Nie dość, że jest to działanie komfortowe to jeszcze zwiększa nasze bezpieczeństwo. Co więcej, klienci banku Pekao SA mogą połączyć Mastrepass z aplikacją PeoPay i zatwierdzać zakupy do kwoty 200 zł za pomocą odcisku palca.

Czy warto płacić telefonem?

Jak najbardziej. Po pierwsze, płatności takie są bezpieczne, wygodne i proste w obsłudze. Bez problemu możemy zgromadzić wszystkie karty płatnicze w jednym miejscu. Nie musimy fizycznie nosić ich przy sobie.