Laptop do gier – jaki budżet zaplanować?

Niniejszy artykuł pod tytułem Chroń się przed cyberprzestępcami – 10 przydatnych porad nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Chroń się przed cyberprzestępcami – 10 przydatnych porad należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Każdy kto gra na komputerze wie, że porządny sprzęt to podstawa każdej dobrej rozgrywki. Wielu z graczy chce mieć możliwość grania bez względu, gdzie się w danej chwili znajdują.  Do tego niezbędny będzie dobry laptop do gier. Jak go wybrać i jaki budżet należy zaplanować?

Laptop do gier – najważniejsze cechy

Wydajna karta graficzna, procesor i RAM

Najważniejsze elementy, które powinien posiadać laptop do gier to układ graficzny o dużej wydajności i współpracujący z nim szybki procesor. Oba podzespoły powinny być z jak najnowszej generacji. Gwarantuje nam to prawidłowe uruchomienie każdej naszej ulubionej gry.

Musimy jednak pamiętać, aby dedykowana karta graficzna dysponowała również odpowiednią ilością pamięci RAM. Bez niej nawet najwydajniejszy sprzęt nie będzie w stanie wykorzystywać w pełni swoich możliwości. Do płynnego grania w rozdzielczości Full HD niezbędne jest minimum 4 GB pamięci karty graficznej.

Pamiętaj jednak, aby dedykowana karta graficzna, którą ma na pokładzie Twój laptop dla gracza dysponowała również odpowiednią ilością pamięci RAM. Bez niej nawet najwydajniejszy sprzęt nie będzie w stanie efektywnie wykorzystać zastosowanych rozwiązań, co będzie skutkowało spadkiem wydajności. Do płynnego grania w rozdzielczości Full HD niezbędnym minimum jest 4 GB pamięci karty graficznej.

Jeżeli chodzi o pamięć RAM samego komputera powinna ona wynosić minimum 8 GB.

Dysk HDD czy SSD?

Najlepiej zaopatrzyć się w nowoczesny nośnik SSD, co zagwarantuje szybki odczyt i zapis danych. Nasz sprzęt będzie znacznie wydajniejszy. Możemy zauważyć wyraźnie szybsze ładowanie systemu, przenoszenie plików, czy wczytywanie kolejnych misji i poziomów w grze.

Chłodzenie laptopa

Wysoka wydajność koreluje dość mocno z wysokimi temperaturami podzespołów. Przegrzanie laptopa może widocznie spowolnić nasz sprzęt. Dlatego polecamy zainwestować w laptopa z dobrym chłodzeniem. Gwarantuje długie i stabilne działanie procesora i karty graficznej.

Ekran

Nowoczesny laptop do gier powinien mieć matowy ekran i matrycę o wysokiej jasności. Dzięki temu na wyświetlaczu nie będzie odbijało się otoc

Klawiatura

Klawiatura w laptopie gamingowym powinna być odpowiednio wyprofilowana oraz wyposażona w szereg dodatkowych funkcji. Najważniejszą z nich jest możliwość zaprogramowania klawiszy w taki sposób, aby przypisać im najczęściej stosowane kombinacje przycisków.

Klawiatura powinna być solidna, wytrzymała i odporna na uszkodzenia. W trakcie intensywnej rozgrywki gracze naciskają na klawisze z dużo większą siłą, co może doprowadzić do ich uszkodzenia.

Dobrym rozwiązaniem  jest też podświetlenie klawiszy z możliwością regulowania jego intensywności oraz przypisywania różnych kolorów poszczególnym strefom.

Laptop do gier – potrzebny budżet

Zakup wydajnego laptopa dla gracza wiąże się z dużymi kosztami. Oczywiście wszystko zależy od naszych oczekiwań. I tak:

  • Jeśli chcemy, aby nasz sprzęt spełniał podstawowe wymagania musimy liczyć się z wydatkiem ok. 3 500 zł
  • Gdy potrzebujemy urządzenia o większej wydajności, które będzie w stanie wyświetlać zaawansowane efekty graficzne nawet najnowszych gier, nasz budżet powinien wynosić ok. 5 000 zł
  • W przedziale 5 000 – 8 000 zł znajdziemy laptopa, który będzie służył nam bez zarzutu przez najbliższe lata.