Laptopy poleasingowe – 5 zalet używanego sprzętu

Niniejszy artykuł pod tytułem Chroń się przed cyberprzestępcami – 10 przydatnych porad nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Chroń się przed cyberprzestępcami – 10 przydatnych porad należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Komputery, szczególnie teraz w czasach pandemii, stały się nieodłącznym elementem pracy i życia niemal całego społeczeństwa. Nauka, praca, kontakty międzyludzkie i porozumiewanie się z bliskimi – wszystkie te czynności wymagają obecnie dostępu do komputera dla ich najlepszego wykonywania. Jeśli nie posiadałeś wcześniej laptopa, prawdopodobnie będziesz w najbliższym czasie zmuszony go zakupić. Naturalnym wyborem okażą się tu laptopy poleasingowe, które będą znacznie tańsze, nie ustępując jednocześnie tym pochodzącym z dyskontów i salonów RTV, pod względem parametrów i wydajności. Dlaczego warto kupić komputery pochodzące z leasingu? Skąd pochodzą laptopy poleasingowe?

1. Troska o sprzęt

Największym zmartwieniem osób, które po raz pierwszy spotykają się z takim sprzętem jest to, że nie jest on fabrycznie nowy. Jeśli jeszcze nie wiesz na czym polega możliwość jego zakupu, śpieszymy z wyjaśnieniami. Laptop poleasingowy to urządzenie, używane dotychczas przez pewien okres w firmie, która ze względów na przykład finansowych nie zdecydowała się na zakup. Zamiast tego, płaciła comiesięczne raty i mogła z niego korzystać. Po upływie okresu określonego w umowie, laptop wrócił do właściciela, a ten postanowił sprzedać urządzenie. Jeśli boisz się o jego stan uspakajamy. Pracownicy korporacji są szczegółowo rozliczani z tego, w jakim sprzęcie zdają powierzany im sprzęt. Większość z nich dba o niego w sposób obsesyjny, aby nie zostać obciążonym kosztami jego naprawy.

2. Specyfikacja techniczna

Kolejnym dość dużym ułatwieniem, szczególnie jeśli ma być to twoje pierwsze urządzenie, jest brak konieczności wyboru konkretnej specyfikacji technicznej z całej gamy produktów dostępnych w sklepie. W tym wypadku mniejszy wybór oznacza większy spokój. Pamiętaj, że urządzenia te służyły w korporacjach, gdzie ich wyborem zajmował się doświadczony dział informatyczny. Prawdopodobnie zostało porównane wiele ofert i wybrana najlepsza z nich, z myślą o przeznaczeniu do którego urządzenia były w korporacji wykorzystywane. Zdecydowana większość laptopów poleasingowych pochodzi również od znanych producentów, w związku z czym jakość jest gwarantowana wielką renomą firmy i nie zawiedziesz się, choćby twoje wymagania były naprawdę wygórowane!

3. Cena

Kwota jaką będziesz musiał przeznaczyć na doposażenie swojego domowego biura jest wprost powiązana z następnym punktem w niniejszym artykule – wiekiem urządzenia, ale do tego zdążymy jeszcze dotrzeć. Pamiętaj jednak, że podobne urządzenie o praktycznie identycznych parametrach, jeśli było już przez kogoś używane, będzie zawsze w znacznie niższej cenie. Wyobraź sobie podobną sytuację związaną z odzieżą. Jeśli planujesz zakup nowej kurtki znanej marki w butiku znajdującym się na modnej ulicy w Warszawie, gdzie zakupy robią gwiazdy, prawdopodobnie zapłacisz za nią olbrzymią sumę. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup tej samej kurtki w sklepie z odzieżą używaną dwa lata później, a mimo to, będzie ona w stanie niemal idealnym, wydasz na nią śmieszne pieniądze. Podobnie jest w przypadku laptopów pochodzących wprost ze sklepowej półki – płacisz nie tyle za ich osiągi i stan, co za możliwość cieszenia się z fabrycznie nowego urządzenia i za uczucie związane z byciem jego pierwszym posiadaczem.

4. Wiek urządzenia

Zasadniczą różnicą między urządzeniem zdjętym wprost ze sklepowej półki a tym poleasingowym, jest jego wiek. Wspominaliśmy o tym już nieco wcześniej, ale jest to kwestia na tyle istotna, że wymaga podkreślenia. Laptopy poleasingowe były już używane. Nie wpływa to na ich użyteczność czy stan techniczny, ale musisz o tym pamiętać. Ile czasu zwykle taki komputer służył już komuś innemu? Trudno jest udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Zależnie od wybranej opcji może być to zarówno kilka miesięcy, jak i kilka lat. Oczywiście im dłuższy okres minął między premierą urządzenia, a dotarciem do rąk końcowego użytkownika, tym będzie ono prawdopodobnie tańsze. Nie bój się sięgać po starsze, ale wyposażone w mocniejsze podzespoły jednostki. Zapytaj znajomych, ile lat używają swoich laptopów i zastanów się, czy często na nie narzekają. Większość Polaków używa ich po ponad 5, 6, a czasem nawet 7 lat i nie ma w tym nic dziwnego, bo zmiana powinna być wynikiem zwiększonych wymagań użytkownika.

5. Gwarancja

W przypadku laptopów poleasingowych najprawdopodobniej nie będziesz dysponować gwarancją producenta jak w przypadku urządzeń fabrycznie nowych. Nic straconego, jako że sprzedawcy starają się najczęściej wynagrodzić taki stan rzeczy i sami gwarantują poprawną pracę komputera, przez czas zbliżony do tego po zakupie. W razie, jeśli taka możliwość nie zostałaby ujęta w zawieranej umowie sprzedaży, to w dalszym ciągu konsument posiada możliwość dochodzenia swoich praw na drodze rękojmi, przewidzianej przepisami kodeksu cywilnego i dotyczącej wad ukrytych, o których nie został powiadomiony przy sprzedaży.

Laptopy poleasingowe to bezpieczny wybór. Nie bój się wybrać urządzenia, które nie jest fabrycznie nowe, a jego niższa cena i lepsza specyfikacja z całą pewnością wynagrodzi ci podjętą decyzję. Nie ustępują one na krok urządzeniom fabrycznie nowym, a w wymienionych wcześniej aspektach znacznie je wyprzedzają, stając się w stosunku do nich lepszą alternatywą!