Na czym polega crowdfunding?

Niniejszy artykuł pod tytułem Chroń się przed cyberprzestępcami – 10 przydatnych porad nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Chroń się przed cyberprzestępcami – 10 przydatnych porad należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Większość z nas kojarzy społeczne akcje czy zbiórki pieniędzy na portalach społecznościowych, często nagłaśniane także przez media. Dotyczą one składki na jakiś szczytny cel, finansowania działalności czy pomocy ludziom znajdującym się aktualnie w trudnej sytuacji życiowej. Nie wszyscy zaś kojarzą tę nazwę. Poniżej przedstawiamy szczegółową odpowiedź na pytanie, na czym polega crowdfunding.

Na czym polega crowdfunding?

W skrócie crowdfunding (czyli inaczej finansowanie społeczne) można zdefiniować jako nowe źródło finansowania swojej działalności gospodarczej, pomysłu czy idei. Inicjatorzy różnych wydarzeń społecznych czy kulturalnych poprzez ogłoszenie publicznej zbiórki datków zwracają się o pomoc w finansowaniu danego przedsięwzięcia. Pomóc może każdy, przelewając drobne kwoty na dane konto internetowe. Z niewielkich wpłat dokonanych przez szerokie grono zainteresowanych danym pomysłem z czasem uzbiera się pokaźna kwota. Pozwoli ona osiągnąć upragniony cel – spełnienie marzenia, otwarcie biznesu czy zakup niezbędnego sprzętu. W zamian za wsparcie danego pomysłu liczyć można na dane produkty lub usługi po okazyjnych cenach czy po prostu podziękowanie i wdzięczność.

Finansowanie społecznościowe w Polsce

W porównaniu do Stanów Zjednoczonych wschodzący rynek crowdfundingu w naszym kraju wciąż kuleje. Jego rozwój ograniczony jest przez zapisy w prawie polskim. Tego typu finansowanie jest oczywiście legalne i odbywa się w większości poprzez specjalne platformy komercyjne. Zapewniają one ochronę prawną i bezpieczeństwo dla przekazywanych środków zarówno dla darczyńcy, jak i ich odbiorcy.

Portale, które zajmują się crowdfundingiem na rodzimym rynku:

  • Zrzutka.pl – najpopularniejsza platforma
  • Wspieram To
  • Wspieram Kulturę
  • Polak potrafi
  • Odpal Projekt
  • Wspólnicy

Decydując, jaki portal wybierzesz, zwróć uwagę na:

  • stosowane w nim rozwiązania prawne;
  • pobieraną prowizję i inne opłaty np. prowizję systemu płatności;
  • zakres działania;
  • połączenie z portalami społecznościowymi;
  • dodatkowo płatne opcje.

Oczywiście warto porównać oferty dostępnych na rynku platform oferujących dane usługi, następnie wybrać tę najkorzystniejszą.

Jeśli masz pomysł na daną inicjatywę czy biznes, nie czekaj. Pamiętaj, że istnieje wiele dróg finansowania. Jedną z nich może być crowdfunding. Sukces danego przedsięwzięcia będzie zależeć tylko od Ciebie, od informacji, jakie podasz pod daną składką oraz sposobu ich zamieszczenia. Kolejnym krokiem jest już tylko wybranie portalu, na którym się ogłosisz. Tu koniecznie zapoznaj się z warunkami zamieszenia ogłoszeń – pobierane prowizje mogą być naprawdę wysokie.