Poleasingowe komputery – czy to dobry wybór?

Niniejszy artykuł pod tytułem Chroń się przed cyberprzestępcami – 10 przydatnych porad nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Chroń się przed cyberprzestępcami – 10 przydatnych porad należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kupując komputer pod uwagę bierzemy przede wszystkim jego parametry techniczne, jednak nie bez znaczenia pozostaje również jego cena. Na rynku pierwotnym mamy do wyboru bardzo wiele różnorodnych modeli, jednak te rzeczywiście warte uwagi zwykle kosztują bardzo dużo. Stąd też niektórzy decydują się na zakup komputera poleasingowego, z rynku wtórnego. Z pewnością jest to tańsza opcja, jednak czy będzie ona dobrym wyborem?

Cena gra rolę

Obecnie nowe komputery możemy zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Nawet w zwykłych marketach, które nie specjalizują się w dostawie sprzętu elektronicznego, możliwy jest zakup komputera. Pozostaje jednak kwestia wyboru modelu. Nowy komputer nie musi być drogi – w niektórych sklepach dostaniemy go już za 300-400 zł, jednak jego parametry pozostawiają wiele do życzenia. Jeżeli chcemy zdecydować się na dobrej jakości sprzęt, będziemy musieli liczyć się z wydatkiem rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Tymczasem zupełnie inaczej sprawa wygląda w kontekście komputerów poleasingowych. Tutaj bowiem nie mamy aż takiego wyboru, jak na rynku pierwotnym, choć z roku na rok firmy sprzedające komputery poleasingowe oferują coraz to nowy asortyment. Powodem jest fakt, iż obecnie coraz więcej firm decyduje się wziąć komputer w leasing, zamiast kupować go na własną rękę. Stąd też przybywa komputerów poleasingowych na rynku wtórnym. W przypadku tego typu sprzętu bardzo kusząca jest cena – dobrej jakości komputer można nabyć już za kilkaset złotych. Jest to bardzo istotne nie tylko dla osób prywatnych, ale również tych, którzy zdecydowali się na założenie działalności gospodarczej i chcą ograniczyć początkowe wydatki. Z oferty firm sprzedających komputery poleasingowe korzystają również podmioty gospodarcze, które po prostu chcą ograniczyć koszty.

Na co zwrócić uwagę?

Sprzęt, który był użytkowany w ramach umowy leasingu, często spełnia nie tylko wszelkie normy techniczne, ale również estetyczne. Komputery poleasingowe, które były używane przez firmy, miały za zadanie nie tylko ułatwiać codzienną pracę, ale również pełnić funkcje reprezentatywne. Niemniej jednak chcąc zakupić komputer poleasingowy, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • do jakich celów ma być używany (użytek domowy, praca),
  • na jakim systemie operacyjnym chcemy pracować,
  • jakie programy chcielibyśmy na nim zainstalować (dotyczy to przede wszystkim podmiotów prowadzących działalność gospodarczą),
  • czy sprzedawca udzieli nam gwarancji,
  • jakie koszty poniesiemy, jeśli sprzęt okaże się nietrafionym zakupem.

Co więcej, zanim zdecydujemy się na konkretny model, konieczne jest określenie po pierwsze parametrów technicznych, jakie ma spełniać komputer oraz budżetu, jaki możemy na niego przeznaczyć. Często za mniejszą kwotę na rynku pierwotnym kupimy sprzęt wątpliwej jakości, natomiast na rynku wtórnym markowy komputer. Wszystko zależy jednak od naszych wymagań względem sprzętu. Komputery poleasingowe pochodzą bowiem od różnych firm i osób, które wcześniej je użytkowały. Jedne były odpowiednio konserwowane, przez co wyglądają i działają jak nowe, inne niestety mogą okazać się modelami awaryjnymi. Jest to kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. W wielu przypadkach kontekst awaryjności jest wręcz kluczowy. Chodzi bowiem o to, że wyposażając w komputer swoje stanowisko pracy, musimy być pewni, że będzie on bezawaryjny i nie sprawi nam przykrej niespodzianki. Tymczasem jeśli ewentualne usterki nie będą dla nas dużym problemem, możemy śmiało wybrać komputer poleasingowy?

Czy warto kupić komputer poleasingowy?

Komputery poleasingowe mają wiele zalet, wśród których należy wymienić między innymi:

  • niższą cenę,
  • sprzęt często jest bardzo dobrej jakości – był użytkowany przez krótki okres, z należytą dbałością,
  • umożliwia korzystanie z legalnego oprogramowania zainstalowanego na dysku,
  • większość komputerów poleasingowych wygląda bardzo reprezentacyjnie, co jest istotne w kontekście osób prowadzących firmę.

Główną wadą komputerów poleasingowych jest fakt, iż pochodzą one z drugiej ręki, zatem nigdy nie wiemy, w jaki sposób były one użytkowane wcześniej i kto był ich właścicielem. Nie można więc dać się zwieść ofertom, dzięki którym możemy nabyć markowy sprzęt w bardzo niskiej cenie. Zwykle cena jest tutaj wyznacznikiem tego, w jakim stanie jest dany komputer. Na ogół powinna być ona o połowę niższa, niż nowego sprzętu, jednak wszystko zależy od aktualnej sytuacji na rynku i polityki cenowej firmy sprzedającej komputery poleasingowe. W praktyce warto pokusić się o zakup komputera poleasingowego, jeśli rzeczywiście zależy nam na dobrej jakości sprzęcie, który będzie kosztował znacznie mniej, niż na rynku pierwotnym. Pamiętajmy, że zakup nowego komputera wcale nie oznacza, że nie będzie ulegał on awariom. Wszystko zależy bowiem od konkretnego modelu komputera. Zakup komputera poleasingowego jest również doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcemy nieco zaoszczędzić lub zwyczajnie nie mamy wystarczająco dużo środków na nowy komputer.