Tarot Online

Telefon z klapką – jaka jest jego historia?

2019.03.07

2 minuty i 14 sekundy

Kiedyś telefon z klapką był urządzeniem bardzo pożądanym. Jego popularność sprawiła, że bardzo dobrze radził sobie z konkurencją. Można było znaleźć w nim wiele multimedialnych funkcji, które zapewniały zabawę na długie godziny. Tak wyglądało to jednak w czasach zanim powstały smartfony. Teraz telefony z klapką są bardzo trudno dostępne i ciężko trafić na nie w sklepie.

Telefon z klapką- jego początki

Urządzenie składało się z dwóch elementów które połączone były zawiasem, który umożliwiał im składanie i rozkładanie się. Na jednej części umieszczony był wyświetlacz i głośnik, na drugiej klawiatura. Niektóre modele mogły pochwalić się dwoma wyświetlaczami- ten dodatkowy był mniejszy i znajdował się po zewnętrznej stronie klapki.

Kształt telefonu został zainspirowany komunikatorem, który obecny był w serialu „Star Trek: Seria oryginalna”. Pierwsze takie urządzenie wyprodukowała Motorola i zaprezentowała je w 1996 roku i nazwała go „StarTAC”.

„Flip Phones”, czyli właśnie telefony z klapką zostały wyparte z rynku, gdy zaczęto stosować dotykowe ekrany. Stanowiły one nieporównywalną konkurencję: pozwalały na jeszcze lepsze korzystanie z multimediów i dawały znacznie większą powierzchnię użytkowania.

Gwoździem do trumny dla „klapek” był pierwszy model z dotykowym ekranie, który wykonany był w technologii multitouch. Producenci i zarazem użytkownicy poszli bowiem za tym trendem i zapomnieli o swoim starym przyjacielu.

Telefon z klapką nadal żyje?

Mimo że obecnie telefonu z klapką wydają się należeć raczej do przeszłości, to wciąż niektóre firmy produkują nowoczesne urządzenia tego rodzaju. Nie znajdziemy ich jednak ani u operatorów ani w sklepach z elektroniką. Gdzie ich szukać? Oczywiście w Internecie.  Istnieje bowiem takie miejsce na świecie, gdzie ludzie dalej chętnie używają telefonów z klapką i gdzie producent, dostrzegając tę potrzebę, dostarcza je na rynek. Mowa jest o Azji.

Samsung swojego czasu zaprezentował model smartfona- Samsunga W2016  o topowych parametrach, świetnie wykonanego i wyposażonego dodatkowo w klapkę.  I choć telefon ten mógłby zdobyć popularność również na innych rynkach, nie tylko azjatyckim, to Samsung nie zdecydował się na jego globalną dystrybucję. A szkoda, bo bardzo wyróżniał się od innych i był bardzo dobrze wykonany, zarówno jeżeli chodzi o technikę, jak i jego jakość.

Producent już wcześniej zadebiutował swoim Samsungiem Galaxy Golden. Jego sprzedaż również ograniczył do krajów azjatyckich. Wiemy też, że firma przygotowuje kolejny model z klapką o nazwie Galaxy Folder 2, który ma być smartfonem z średniej półki.

Czytaj więcej