Jak działają okulary VR?

Niniejszy artykuł pod tytułem Chroń się przed cyberprzestępcami – 10 przydatnych porad nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Chroń się przed cyberprzestępcami – 10 przydatnych porad należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Okulary VR są dostępne na wyciągnięcie ręki. Rozwiązanie to znajduje coraz więcej zwolenników, ponieważ nie jest drogie i zapewnia wiele wrażeń, przede wszystkim w kontekście rozrywkowym. Jak działają okulary VR? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Jak działają okulary VR?

W produkcji sprzętu VR przodują przede wszystkim takie firmy jak Microsoft, czy Samsung. Jak działa ta technologia? Po założeniu okularów VR przenosimy się do zupełnie innego świata. Możemy się znaleźć na brazylijskiej plaży, w kosmosie lub na szczycie zaśnieżonej góry.

Jak działają okulary VR? Urządzenia te pełnią funkcję wyświetlacza montowanego na głowie tak, by krawędzie ekranu były niewidoczne. Dostarczany przez komputer, konsolę lub smartfona obraz jest wyświetlany podwójnie (pierwszy ekran jest delikatnie przesunięty względem drugiego) – w ten sposób ludzki mózg odbiera dostarczaną symulację jako trójwymiarowe obrazy.

Okulary VR są najczęściej wykorzystywane w branży gier video, ale mogą być one pomocne także w innych dziedzinach naszego życia. Aby obraz był płynny, liczba kadrów wyświetlanych w ciągu sekundy musi przekraczać 90 klatek (90 FPS). Moc obliczeniowa współczesnych okularów VR może wynosić nawet 120 klatek na sekundę!

Jak działają okulary VR – jeszcze więcej doznań

Małe soczewki zastosowane w okularach VR pozwalają odpowiednio zakrzywić obraz, tak, by użytkownik odnosił wrażenie głębi i realności oglądanego świata. Aby zwiększyć doznania płynące w trakcie korzystania z technologii VR, ich producenci wyposażyli sprzęt w wiele ciekawych rozwiązań, np. żyroskopy i akcelerometry. Użytkownicy technologii VR mogą korzystać z mikrofonu oraz słuchawek, które coraz częściej są montowane na stałe do sprzętu. Do okularów VR dołączone są także kontrolery ruchu, które umożliwiają ingerencję w wirtualny świat za pomocą własnych rąk.

Ceny takiego sprzętu nie są wysokie – okulary możemy dostać już od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za sztukę. Jeśli zależy nam na prawdziwym centrum wirtualnej rozrywki, warto zainwestować w zestaw Playstation + VR. Cena takiego sprzętu zamyka się w około 2- 3 tysiącach złotych (bez gier).

UWAGA: Aby móc korzystać z VR na komputerze stacjonarnym, powinien on być wyposażony w procesor i5 lub lepszy, posiadać minimum 8 GB RAMu oraz mocną kartę graficzną obsługującą technologię VR (VR-Ready).

Zainteresował Cię ten wpis? Sprawdź także nasz artykuł: i7 czy i9? Który procesor wybrać do laptopa?