Trend BYOD – co to takiego?

Niniejszy artykuł pod tytułem Chroń się przed cyberprzestępcami – 10 przydatnych porad nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Chroń się przed cyberprzestępcami – 10 przydatnych porad należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

BYOD to zupełnie nowy trend w środowisku biznesowym. Wiąże się on z wieloma zaletami, ale też i niesie za sobą wiele zagrożeń. Co to takiego? Jak przygotować firmę na trend BYOD? Zapraszamy do lektury!

Trend BYOD – co to takiego?

Trend BYOD zawitał do Polski początkiem 2019 roku. Angielskie rozwinięcie tego skrótu to Bring your own device – zabierz swoje własne urządzenie. Oznacza on używanie prywatnych urządzeń w celach służbowych, a więc zupełne odrzucenie służbowych telefonów i komputerów i pracowanie na własnym prywatnym sprzęcie.

Trend BYOD – jakie zagrożenia może nieść za sobą?

Zagrożenia, które niesie za sobą BYOD to przede wszystkim bezpieczeństwo firmowych danych. Trudno zadbać o wysoki stopień bezpieczeństwa, gdy firmowy dział IT nie ma dostępu do urządzeń, z których korzystają pracownicy, ponieważ stanowią one ich własność, a nie własność firmy. Dla pracowników BYOD może więc stanowić duże ułatwienie, natomiast dla administratorów sieci, działu IT, czy nawet menedżerów i kadr zarządzających – niekoniecznie.

BYOD gości już w takich krajach jak Brazylia, Indie, czy Chiny. Zwłaszcza w dużych przedsiębiorstwach i firmach, które zatrudniają młode osoby, tolerancja dla takich rozwiązań jest wysoka. Najczęściej z własnych urządzeń korzystają przedstawiciele branży finansowej oraz sektory prawnicze i usługi profesjonalne.

Jak przygotować firmę na BYOD?

Aby wdrożyć w firmie trend BYOD, trzeba przede wszystkim opracować odpowiednie procedury bezpieczeństwa. Być może rozwiązanie to niesie duże oszczędności dla firmy, jednak narażą ją równocześnie na wyciek wrażliwych danych, a ich odzyskanie może być kosztowne (nie wspominając o stratach finansowych związanych z wykorzystaniem takich danych przez osoby niepowołane).

Alternatywą dla BYOD może się stać inny trend – CYOD. Ten trend z kolei, choose your own device, oznacza pozostawienie pracownikowi decyzji co do tego, z jakiego sprzętu chce on korzystać na terenie firmy. Nie wszyscy muszą przecież przepadać za komputerami HP z zainstalowanym Windows 10, prawda?

Czy BYOD przyjmie się w Polsce? Tego nie wiadomo. Zachęcamy do komentowania i podzielenia się przypuszczeniami. Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i chcesz być na bieżąco z technologicznymi nowościami, sprawdź także tę publikację: https://maniasoft.pl/nowe-technologie-ktore-zmienia-swiat.